W starym MRTG dane gromadzone były w zwykłych plikach, pliki graficzne odświeżane były dla wszystkich przypadków - nawet jesli nikt danego wykresu nie oglądał. Nie było to dobre i słabo się skalowało. Aż w końcu Tobi zesłał nam RRDtool - cudowne narzędzie do gromadzenia, agregacji i wizualizacji serii danych. Zostało ono użyte nie tylko w MRTG, ale i powstało wiele lepszych narzędzi zauroczonych potęgą RRDtoola.
Specjalizowany backend plikowy jest bardzo wydajny w obsłudze, ale również napotyka problemy w skalowaniu. Wynikają one z faktu, że aktualizowanie dużej liczby serii danych przekłada się na dużą liczbę operacji na plikach:
- otwarcie pliku
- odczyt nagłówka
- aktualizację kilku fragmentów pliku
- zamknięcie pliku
Na niektórych systemach można ten problem rozwiązać - od wersji 1.3 RRDtool korzysta z funkcji posix_fadvise(), którą można poinformować system, że otwierając plik wcale nie chcemy wczytywać go z wyprzedzeniem (read ahead).
Można też wyłączyć czytanie z wyprzedzeniem na dyskowym urządzeniu blokowym, na którym leży system plików z RRD-kami. Pod Linuksem robi to komenda blockdev --setra 0 /dev/sda (zamiast sda wstaw swój dysk). Ale jeśli na tym samym urządzeniu dyskowym mamy innego rodzaju zasoby niż pliki RRD, to ustawienie może nas zaboleć. ;)
Innym ograniczeniem może być liczba jednoczesnych operacji aktualizacji i wynikający z niej wycisk dla głowic dysków. ;) Problem znika na dyskach SSD - pisałem poprzednio o tego typu instalacji w GG.
Począwszy od wersji 1.4 RRDtool dostarcza rrdcached - mechanizm asynchronicznej aktualizacji plików. Od tej pory możliwe jest natychmiastowe wykonywanie operacji update - zapis trafia do gniazda (lokalnego lub zdalnego) demona rrdcached, który wykonuje faktyczne zapisy większymi paczkami, zgodnie z przyjętą strategią, w zdefiniowanej liczbie wątków. Różnica w wydajności jest dramatyczna. Dane przed zapisem składowane są w pamięci lub w pliku kroniki.
Niestety, jest pewne ograniczenie - rrdcached nie wspiera aktualizacji z użyciem szablonu (template). Niektóre aplikacje oparte o RRD, jak np. Cacti, korzystają z szablonów.
Materiały dla dociekliwych:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz