piątek, 17 grudnia 2010

Diagram jak malowany

Jeden obraz potrafi czasem wyjaśnić więcej, niż tysiąc słów, dlatego skomplikowane opisy warto ilustrować diagramamischematami lub wykresami.

Istnieje wiele narzędzi wspomagających rysowanie diagramów i schematów, jak również wiele typów diagramów: sformalizowane jak UMLBPMN, nieco swobodniejsze (np. schemat sieci komputerowej, schemat organizacyjny) oraz zupełnie dowolne. Pokaźną listę typów diagramów można znaleźć w Wikipedii — o wielu nigdy nie słyszałem. ;-)

Najprostsze narzędzia do rysowania to oczywiście MS Paint i MS Word. Inżynierowie sieciowi oraz biznes lubią np. MS Visio. Projektanci systemów IT sięgają po narzędzia CASE, np. Enterprise Architect — gdzie modeluje się rozwiązanie, a diagram to tylko wizualizacja projektowanego modelu.

Czasem chcielibyśmy jednak szybko i prosto sporządzić diagram do wykorzystania w prezentacji lub na stronie WWW. Przedstawiam kilka narzędzi, które mogą się okazać pomocne.


yUML

"Cool diagrams", do osadzania w wiki (istnieją wtyczki do popularnych implementacji), forach itp. Rysowany diagram kodujemy w postaci URL-a i osadzamy bezpośrednio na stronie lub zapisujemy wygenerowany obrazek. Bardzo proste i przyjemne.


websequencediagrams


Diagram sekwencji można stworzyć na stronie korzystając z palety elementów lub poprzez API. Dostępne są różne wizualne style diagramów.


UML Graph
Deklaratywne specyfikowanie diagramów, wykorzystane również w różnych produktach w roli silnika rysującego.


MetaUML
Deklaratywne specyfikowanie diagramów. Generowanie obrazków, Postscriptu i PDF — np. przy budowaniu dokumentacji.Wersja live wydaje się obecnie nie działać. ;(



yED i Graphity
Aplikacja Java, samodzielna lub uruchamiana ze strony. Edytor graficzny. Diagramy wizualnie bardzo przyjemne, "cukierkowe". Zapis w formacie bitmap jak i wektorowej.


Violet UML Editor
Prosty graficzny edytor. Aplikacja Java - samodzielna lub uruchamiana ze strony.


UMLet

Aplikacja Java. Eksport: grafika bitmapowa i wektorowa. Całkiem rozbudowana.



Graphviz


Deklaratywne programowanie grafów w języku DOT. Dojrzałe narzędzie, dostępne różne nakładki, wykorzystywane także w roli silnika w różnych aplikacjach.


Dia


Kolejny klasyk. Prosta alternatywa dla Visio, wielką zaletą jest szereg gotowych bibliotek z ikonami do rysowania np. schematów sieci Cisco, schematów obwodów elektrycznych itp.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz