Świat jest skomplikowany i jego komplikacja postępuje, nic to odkrywczego. Komplikacja nieustannie przyspiesza. Coraz trudniej jest objąć zrozumieniem nawet fragment dziedziny, pogłębia się specjalizacja.
Wyzwania społeczne płynące z szybkiego rozwoju opisał m.in.
Alvin Toffler w "
Szoku przyszłości" już w roku 1970.
Jakie to wyzwania rodzi dla specjalistów IT? Warto przeczytać "
Dizzying but invisible depth" by uświadomić sobie na prostym przykładzie, złożeniem jak wielu kolejnych warstw abstrakcji jest choćby proste skorzystanie z Internetu. Co się stanie, gdy autorzy tych wszystkich komplikacji umrą? Czy i w jakim czasie kolejne pokolenia dadzą radę się tego nauczyć? Już teraz prościej jest wrzucić cały mikroprocesor
MC68000 w roli pomocniczej dla procesora właściwego, niż projektować własny układ.
Na dodatek mamy inflację danych. Dzięki narzędziom techniki można bezpiecznie i długo składować ogromne ilości danych. Kiedyś dane w naturalny sposób znikały: pożary, powodzie, gnicie i odruch sprzątania śmieci na strychu. ;-) Dlatego tak trudno nam teraz odkryć, co było kilka wieków temu. Czy nasza epoka będzie równie trudna do zbadania dla przyszłych pokoleń? Być może zdigitalizowane obrazy niemal każdego aspektu życia naszego społeczeństwa zmieszczą się na pendrivie przyszłości? :)